KKTC Avcılık Federasyonu Başkan adayı Osman Cook: “Federasyonumuzu kurumsal bir yapıya kavuşturacağız” | Av Doğa & Oltacı Dergisi TV
SON DAKİKA

KKTC Avcılık Federasyonu Başkan adayı Osman Cook: “Federasyonumuzu kurumsal bir yapıya kavuşturacağız”

Bu biyografi 23 Kasım 2020 - 17:11 'de eklendi ve 136 views kez görüntülendi.

Avcılık Federasyonu Aralık ayı içerisinde Genel Kurul gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Avcılık Federasyonu Genel Başkanlığına adaylığını geçtiğimiz gün açıklayan Osman Cook, kurumsallığın önemine değindi.

23/11/20 09:32

Avcılık Federasyonu Başkan adayı Osman Cook: “Federasyonumuzu kurumsal bir yapıya kavuşturacağız”

2020 yılı başında düzenlenen Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’na göre tüzüğün de güncellenmesi gerektiğine vurgu yapan Cook, yasanın işlevliği ile ilgili yıl içerisinde kulüpler ile ilgili bir çok sorun yaşandığını bu yüzden tüzük güncellenmesini kulüplerle birlikte yapılacak genel yürütme kurulu ile mümkün olabileceğini belirtti.

Cook, “Biz kulüplerimizle bir araya gelerek tüzükte gördüğümüz aksaklıkları hep birlikte değiştirerek ilerleyeceğiz” dedi.

Cook, manifestosunda yer alan projelerden bahsederek, kurumsallaşmanın önemine değindi.

Avcılık Federasyonu Başkan adayı Osman Cook’un açıklaması şu şekilde:

EĞİTİM PROJESİ

Avcılık Eğitim Projesi bizim için çok geniş bir konu olmakla birlikte çok da önemli bir konudur, ayrıca sürdürülebilir avcılık için de elzemdir. Bir eğitim avlağımız var, bu eğitim avlağını hem mevcut avcılarımız hem de yeni avcılarımız için aktif bir şekilde kullanmayı düşünüyoruz. Sürdürülebilir Avcılık Projesi için de yine av ruhsatlı avcılarımıza bölge toplantıları ve seminerler düzenleyeceğiz. Onların avlanma, doğa koruma ve habitat iyileştirme konusunda eğitilmesine önem göstereceğiz. Habitat iyileştirme konusu çok önemli bir konudur. Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’nda kulüplerimize mali açıdan bir iyileştirme oldu. Bu iyileştirme doğaya yansıtılmalıdır. Habitat iyileştirme konusunda bölgelerimizde uygun görülen arazilerde ekim yaparak, doğadaki hayvanlara örtü oluşturulmasını düşünüyoruz. Bu hayvanlara, hem örtü hem de ayni zamanda gıda olarak dönüşecektir. Bu hayvanların gelişim için de büyük önem arz etmektedir.

YABAN HAYATI İÇİNDE BULUNAN ZARARLI POPÜLASYONUNUN BELİRLENMESİ

Yaban hayatına zararlı olan hayvanların en başında karga gelmektedir. Zararlılar ile ilgili karga ve farelerle mücadele yapıyoruz. Bu mücadeleleri daha bilimsel nasıl yapabiliriz diye üniversitelerimizle işbirliği yapacağız. Bu işbirliği ile yeni yöntemler ortaya çıkacak veya zararlılarla mücadelenin zamanında revize olması ihtimaller içerisindedir. Ayni şekilde kulüplerimiz ile istişareler sonucu yapacağız. Gerek görülmesi halinde zararlılar ile mücadele tüzüğünün yeniden düzenlenmesi için girişim başlatacağız.

KAÇAK AV

Federasyonumuzun olmazsa olmazı kaçak av ile ilgili mücadeledir. Biz değişen yeni yasa ile avcılık fonu bütçesi ile kaçak avla daha etkin nasıl mücadele edebiliriz diye projeler yaptık. Bu projelerimizden bir tanesi ofis sayısının artırılması, diğeri de av koruma görevlilerinin sayısını artırmaktır. Şu an biri Yeşilköy’de diğeri ise Dikmen’de iki ofisimiz var. Maalesef bu ofislerin tüm adaya hizmet vermesi mümkün değildir. Yeni bir ofis için şu an Güzelyurt bölgesini düşündük, daha sonra bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Kaçak avla daha etkin mücadele etmek için mevcut av görevlilerinin niteliklerini geliştirmek için araç ve gereçler alacağız. Dron, vücut kameraları, uzun menzilli dürbünler, gece görüş dürbünleri gibi… Bunlar başlıca almayı düşündüğümüz araç ve gereçlerdir. Bunları av koruma görevlilerimizin kullanımına verdiğimiz zaman kaçav av ile çok etkin bir şekilde mücadele edeceğime inanıyorum.

YABAN HAYATI POPÜLASYONUNU ARTTIRMA VE KAFESLERİN HACMİ

Yaban av hayvanlarının popülasyonunu artırmak amaçlı üretim çalışmalarının artırılması önem arz etmektedir. Şu anda federasyonumuzun Dikmen üretim tesislerinde geçmiş dönem yapmış olduğumuz 2 tane büyük uçurtma kafesi vardı. Biz bu sayıyı 3’e çıkarmayı düşünüyoruz. Ayrıca mevcut kafeslerin de hacmini artırmayı düşünüyoruz. Hayvanların daha kaliteli büyümesi, kanatlarının da güçlenmesi için kafeslerin büyümesi şarttır. Yeni yapılan Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’nda av üretim fonuna ciddi miktarda bir para girişi olacaktır. Yine ürettiğimiz hayvanları avcılarımızın avlaması için ava açık bölgelerimize doğaya bırakmayı düşünüyoruz.

SÜLÜN ÜRETİMİ VE DOĞAYA BIRAKILMASI PROJESİ

Bir diğer projemiz de sülün üretimi ve doğaya bırakılmasıdır. Önceki dönemde Türkiye Avcılık Konfederasyonu ve TC Orman İl Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz yazışmalar doğrultusunda, temiz ırk kafkas sülünün adaya getirilmesi idi. Maalesef pandemi dönemi bu girişim yarım kaldı. Biz yeni dönemde bu projeyi ileriye taşıyarak, temiz ırk kafkas sülününün damızlık olarak adamıza getirmeyi düşünüyoruz. Burada elde edeceğimiz yavruların büyümesi sayesinde de avcılarımıza avlanmaları için doğaya bırakılacaktır. Yaban Tavşanı Üretimi Projesi 2018 yılında başlatılan yaban tavşanı hastalıklarının belirlenmesi üretimi projesinin ikinci aşamasıdır. İlk etapta Dikmen üretim tesisinde yapacağımız büyük telli alan içerisine bırakacağımız bu tavşanların adaptasyonunu ve üretimini sağladıktan sonra yine doğaya bırakacağız.

TARIM İLAÇLARI İLE İLGİLİ PROJE VE DOĞADA YABAN HAYATINA VERİLEN ZARARLARI

Tarım İlaçları İle İlgili proje ve Doğada Yaban Hayatına Verilen Zararları

ile İlgili Proje çalışması çok önemli bir projedir. Göreve geldiğimiz takdirde hazır olan bu projeyi Merkezi Av Komisyonu’nun gündemine getireceğiz ve yaban hayatına vermiş olduğu zararları ilgili kurumlara anlatarak av koruma görevlilerimize gerekli yetkilerin verilmesini talep edeceğiz. Doğada en fazla çevre pisliğini görev avcılarımız ve av koruma görevlilerimizdir. Bunları rapor etme yeteneğine sahiptirler. Biz doğada olan ilaçların, kimyasal gübrelerin ve anız yakımı olarak zarar veren bu olayların tek yetkili kurum olan Çevre Dairesi’nden yetki alarak, çevre koruması ile gerekli mücadeleyi yapmayı hedefliyoruz.

YABAN HAYATININ SUSUZLUK PROBLEMİNİN AŞILMASI İÇİN ÇALIŞILMASI

Federasyon tarafından daha önceden yapılan doğal pınar tespiti ile birlikte yine bölge kulüplerimizle yapacağımız toplantılar ile doğaya kazandırılmasını düşünüyoruz. Yine su bentlerinin tamirini yeni su bentleri yaparak, burada birikecek olan suyun doğal yaşama katkı sağlaması taraftarıyız. E-Devlet Çatısı Altında Yeni Oluşturulan Otomasyon Sistemi Bu otomasyon sistemi şu anda Maliye Bakanlığı’nın yapmış olduğu seyrüsefer ve muayene harçlarının e-devlet aracılığı ile işlem yapıldığı örneği gibi , kaymakamlıklarda yoğunluk oluşturmayacak şekilde avcılarımızın evlerinde yapacakları işlemlerle av ruhsatlarının da çıkarılmasını avcılarımıza sağlayabilmek için görüşmelere hemen başlayacağız.

AMATÖR BALIKÇILIK PROJESİ

Avcılık Federasyonu’muzun ve birliklerimizin üyesi olan amatör balıkçılık ile ilgili bir projemiz var. Son yıllarda balıkçılığa olan ilgi oldukça artmıştır. Biz de üyelerimize göreve geldiğimiz takdirde bölgelerde yapacağımız toplantılar ile balık cinsleri, avlanılacak balık boyutları, limitleri ve avlanabilme zamanları konusunda birliklerin eğitim vermesi düşüncesindeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tarım ve Orman Bakanlığı destek verdi! Seri üretime geçiliyor!

Malatya'da kayısı çekirdeğinden toz ve yaş olarak üretilen kahvenin Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle seri üretiminin yapılması planlanıyor. Dünya kuru kayısı üretiminin büyük kısmının yapıldığı kentte, kayısı çekirdeği ihracatından yıllık ortalama 15 milyon dolarlık gelir elde ediliyor. Coğrafi işaret tescil belgesine sahip Malatya kayısısının çekirdeğinden üretilen kıvamlı ve instant kahve türleriyle bu ürünün katma değerinin artırılması hedefleniyor. Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Ar-Ge Destek Programı kapsamında 2017 yılında başlattıkları kayısı çekirdeği kahvesi geliştirme projesinin geçen yıl sona e…

Doğanın bağrında, doğayla barışık bir yaşam

Yusuf ve Teslime çifti 35 yıldır, Neolitik çağdan günümüze birçok uygarlığın yaşam alanı olarak seçtiği, kendine özgü benzersiz kaya şekilleri ve 8 bin yıllık prehistorik kaya resimleriyle ünlü Beş Parmak (Latmos) dağlarının gözlerden uzak bir köşesinde yaşıyor. Evlerini, sularını karşılayacakları mini barajı, tandırı, ocağı kendileri yapmış. Evlerinde tek teknolojik alet var ve bir de pilli bir radyo...  Yusuf Bilir, Latmos'un vahşi coğrafyasında doğmuş. Önceki yıl hastalanıncaya kadar, 65 yıl boyunca bu coğrafyadan hiç uzaklaşmamış. 35 yıl önce evlenmeye karar verdiğinde, Teslime hanım ile birlikte kendi yuvalarını, bu gün yaşadıkları evlerini yapmak için omuz omuza çalışmışlar. Yusuf Bilir, her taraf kayalık olsa da, ev y…

Kirlenmesin diye ellerini nehirde yıkamayan kayıp Türkler: Dukhalar

Türkçe'nin bir lehçesini konuşan bu kabilenin adı Dukhalar. Bir başka deyişle ise Tsaatan halkı. 'Kayıp Türkler' olarak da bilinen bu topluluk, avlarını paylaşarak, ormanlardan yemiş toplayarak doğayla uyum içinde yaşıyorlar. Doğaya o kadar saygılılar ki ellerini dahi nehirlerde yıkamıyorlar. Aslında bu tip halklar Asya'nın her yerinde bulunabilir ama Dukhalar'ı diğer göçeme halklardan ayıran en büyük özellikleri; Tibet sığırı, deve, keçi ya da at yerine ren geyiği besiciliği yapmaları ve kurtlarla yaşamaları.2 Dukha halkına 'Tsaatan' denmesinin sebebi de şu: Moğolistan'da Dukhalar'dan başka ren geyiği yetiştiren bir topluluk yok, bu nedenle Moğolcada 'rengeyiği insanı' anlamına gelen 'Tsaatan' diye adlandırılıyorlar.3 Ren geyiğini …

Gölbaşı Barajı’nın yüzde 90’ı kurudu, çiftçiler endişeli

1 Bursa Ovası'ndaki tarım arazilerinin büyük bir kısmına su kaynağı olan Kestel ilçesindeki Gölbaşı Barajı'nın yüzde 90'ı kurudu.   2 Geçen sene bu zamanlarda barajın suyla dolu olduğunu belirten çiftçiler, çok endişeli olduklarını ve ektikleri sebzeleri sulayacak su  olmadığını söyledi. 3 Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1933 yılında tarım arazilerini sulamak için, Bursa'nın Kestel ilçesine yaptırılan Gölbaşı Barajı'nın yüzde 90'ı kurudu.  4 Uludağ ve Katır Dağları'ndan akan sularla beslenen, Gürsu, Kestel, Yıldırım ve Osmangazi ilçesindeki tarım arazilerini sulamak için kullanılan barajda yaşanan kuraklık, bölge çitçilerini endişelendirdi.  5 Kıyıdan, yer yer 100 metrey…

“Artık evin bir ferdi oldu”

Yavru sincap, ikizlerin neşesi oldu. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde veteriner Hekim Kaçan, tedavi için kendisine getirilen bir sincaba evinde bakıyor. 5 yaşındaki ikizleri Roni ve Robin'in sincapla güzel vakit geçirdiklerini, ona da 'Moni' adını verdiklerini söyleyen Kaçan, "Artık evin bir ferdi oldu" dedi DHA Yüksekova’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Sürekli köyünde yaşayan kişi, yaklaşık bir ay önce hasta ve bitkin halde bulduğu sincabı Yüksekova Belediyesi Veteriner Hekimliği'ne getirdi. DHA'nın haberine göre burada veteriner olarak görev yapan Hekim Kaçan sincabın tedavisini yaptıktan sonra doğaya bırakmak istedi. Soğuk hava nedeniyle sincabın telef olacağından korkan Hekim Kaçan, hayvanı evine götürdü. Alınan karara en çok da Ka…

Keşfedilmeyi bekleyen 10 doğa harikası ?

Bulutların üzerindeki uçsuz bucaksız yaylalar, ağaçlarla çevrili göller, görkemli vadiler ve şelalelerle hepsi keşfedilmeyi bekliyor. Hatta içlerinden biri ‘yeryüzündeki cennet’ olarak nitelendiriyor. İşte Karadeniz'in keşfedilmeyi bekleyen 10 doğa harikası Yeşil ve mavilik: GİDEROS KOYU / KASTAMONUBurası Karadeniz’in hırçın dalgalarının uğramadığı yeşil ve mavinin kartpostallık görüntüler oluşturduğu bir bölge. Çevresi yemyeşil dik dağlarla çevrili olan koy pek bilinmese de yat sahipleri arasında oldukça popüler. Ormanın yüzüğü: DELİKLİKAYA ŞELALESİ / ARTVİNArtvin'in Murgul ilçesine bağlı Başköy'de sarp ormanlık alanda, kayanın içinden akan su ile doğal yollarla oluşan yüzük şeklindeki ‘Delikli Kaya Şelalesi’ yaz…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ