Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları « Av Doğa & Oltacı Dergisi TV

SON DAKİKA

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları

Bu biyografi 06 Temmuz 2020 - 12:10 'de eklendi ve 196 views kez görüntülendi.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı ve doğal güzellikleriyle alternatif tatil olanakları sunan Sakarya, yaz kış doğa turizmi yapılabilen yaylalarıyla ön plana çıkıyor

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 1

Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Sultanpınarı, Davlumbaz, Keremali, Karapınar, Çiğdem, Acelle, Turnalı yaylaları, Hendek ilçesindeki Dikmen Yaylası, Taraklı’daki Karagöl, Geyve’de Kırca ve Katırözü, Sapanca ilçesinde Yanık ve Soğucak yaylaları, Pamukova ilçesinde İnönü Yaylası alternatif turizm için önemli seçenekler sunuyor.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 2

Doğal güzellikleriyle öne çıkan yaylalar, son dönemde özellikle doğa, kamp ve karavan turizminin gözde mekanı oldu.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 3

Akyazı’daki Acelle Yaylası, batısında yer alan evlerden uzak göleti dolayısıyla kamp yapmak isteyenler için bulunmaz fırsatlar sunuyor. Temiz hava ve yeşil doğada gölün çevresinde gezinti yapan tatilciler, balık tutmanın tadını çıkarıyor.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 4

Hendek ilçesine 32 kilometre uzaklıktaki Dikmen Yaylası da kışın kayak, yazın paraşüt sporu için en elverişli mekanlar arasında yer alıyor. Şenliklerinde adeta gelin gibi süsledikleri hayvanları ve giydikleri geleneksel kıyafetleriyle gerçekleştirilen göçüyle ünlenen yayla, yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 5

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 10 YAYLASI ARASINDA

Turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan jüri tarafından Türkiye’nin en güzel 10 yaylası arasında gösterilen, Topukotu olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile seyir keyfi sunan Çiğdem Yaylası da doğa içinde izole yaşamak isteyenler için en güçlü alternatifler arasında yer alıyor.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 6

Yaylalardaki kamp alanlarında çadır kuran ya da karavanıyla konaklama imkanı bulan ziyaretçiler, yayla evlerinde de misafir ediliyor. Yayla sakinleri, karavanı veya çadırı olmayan vatandaşlara hem evlerini açıyor hem de ikramda bulunuyor.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 7

“PANDEMİ SONRASI DÜNYADA TURİZM ŞEKLİ DEĞİŞTİ”  

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaptığı açıklamada, Sakarya’nın doğal güzellikleri açısından güzel bir şehir olduğunu söyledi.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 8

Coğrafi zenginlikleri, iklimi, yaylaları, gölleri, akarsuları, denizi, sahiliyle yılın 12 ayı turizm için uygun bir kent olduğunu belirten Kaldırım, “Coğrafi konumu büyük avantajlar sunuyor. Özellikle iki saatlik araç mesafesinde 30 milyonluk nüfusa ulaşabiliyorsunuz. Böyle büyük bir pazara hitap ediyor. Pandemi sonrası dünyada turizm şekli değişti.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 9

Özellikle kitle turizminden uzak doğayı, kültürü, gastronomiyi, özgün değerleri, otantik yapıyı tercih eden, doğa içinde izole yaşamak isteyen kamping benzeri, doğa aktivitelerini tercih eden bir trend var. Bunun pandemi sonrası hızlandığını görüyoruz” diye konuştu.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 10

Hendek ilçesi Dikmen Mahallesi muhtarı Menderes Ayvaz da 1740 rakımlı Dikmen Yaylası’nın havası ve doğasıyla eşsiz bir yer olduğunu aktararak, “Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederiz. Yaylamıza şenlik havasında 113. göçümüzü gerçekleştirdik. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yayla şenliği yapacaktık. Corona virüs nedeniyle bu sene yayla şenliğini iptal ettik. İnşallah seneye yapacağız” dedi.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 11

Yaylanın yaz ve kış turizmi açısından elverişli olduğunu dile getiren Ayvaz, yamaç paraşütü için de tercih edildiğini anlattı.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 12

“BURASI KAFA DİNLEYECEK SAKİN, GÜZEL BİR YER”  

Ayvaz, yaylada herhangi bir betonlaşma bulunmadığını, kafa dinlenecek sakin, güzel bir yer olduğunu belirterek, “Yayla hayvanlarını otlatmaktır, piknik yapmaktır, temiz hava almaktır, oksijeni bol, doğasıyla güzel stres atma yeridir” değerlendirmesinde bulundu.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 13

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisinden memnun kaldıklarını vurgulayan Ayvaz, geçen yıl yayla şenliğine farklı illerin yanı sıra Japonya, İngiltere ve Almanya’dan turistlerin geldiği bilgisini paylaştı.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 14

Ayvaz, Dikmen Yaylası’nın son zamanlarda dağ yürüyüşü yapanların, üniversite öğrencilerinin ve turların ilgisini çektiğine işaret etti.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 15

Acelle Yaylası sakinlerinden Ahmet Akgün de yaylanın hafta sonları ilgi gördüğüne işaret ederek, “Suları buz gibi, yeşilliği doğası çok güzel” şeklinde konuştu.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 16

Enes Akgün de İstanbul, Kocaeli gibi yakın illerden çok sayıda turistin yaylayı ziyaret ettiğini dile getirerek, “Cumartesi pazar günleri karavanıyla gelenler, çadır kuranlar oluyor. Burada iki üç gün kalıyorlar. Yürüyüş yapıp geziyor, eğlenip gidiyorlar” ifadelerini kullandı.

Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 17
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 18
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 19
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 20
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 21
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 22
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 23
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 24
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 25
Doğa turizminin gözdesi Sakarya yaylaları - 26

kaynak ntv

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin Muhteşem Milli Parkları

Ülkemizin ulusal milli parkları kültürel ve muhteşem doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı birçok insanın ilgisini çeken yapay bir cennet. Gerek doğal ve tarihi açıdan, gerekse doğal güzelliklere ev sahipliği yapan ülkemizin dört bir yanından derlediğimiz "Türkiye Milli Parkları"nı sizler için listesini yaptık. İşte tüm yönleriyle Türkiye'nin Milli Parkları... Keyifli okumalar diliyoruz... Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığı Milli Parkı’nın içinde tatlı ve tuzlu su göllerini görebilmek mümkün. Bozkır bitki örtüsünün hakim olduğu bu milli parkta nesli tükenmeye yüz tutmuş olan kuş türlerini görmek isterseniz rotanızı Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı’na çevirebilirsiniz… Uluslararası …

Van’daki martı ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor

Van Gölü havzasında her yıl görülen toplu martı ölümleri, vatandaşları bu yıl daha da tedirgin ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle hasta olmaktan korktuklarını anlatan vatandaşlar, martı ölüleri yüzünden göle giremediklerini söylüyor. Van Gölü havzasında açlıktan öldüğü belirtilen martılar, vatandaşları tedirgin ediyor. Her yıl toplu martı ölümlerinin yaşandığını söyleyen vatandaşlar, koronavirüs salgını nedeniyle daha fazla tedirgin olduklarını anlattı. Üreme zamanlarında, insanların olmadığı ve kendileri için risk teşkil etmeyen yerleri seçen martılar, Van Gölü havzasını özellikle de Adır adasını tercih ediyorlar. Vatandaşlar tarafından 'martı adası' olarak da bilinen Adır Adası'na gelen martılar, buraya yumurtalar…

Caretta carettalara üçlü korumaya, yabancı öğrenciler de katıldı

Antalya Demre sahillerinde, bu yıl üç kurum tarafından başlatılan caretta carettaları koruma ve izleme çalışmasına katılmak üzere 10 yabancı öğrenci, ilçeye geldi. Dünyada nesli tükenmekte olan ve koruma altındaki caretta carettalar, Antalya'daki 9 üreme ve yuvalama alanından biri olan Demre ilçesi sahillerinde üç kurum tarafından oluşturulan ekiplerle gözlemleniyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağası Uygulama ve Araştırma Merkezi ile merkezi Antalya'da bulunan Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Derneği tarafından imzalanan protokolle Demre sahillerinde caretta carettalar, 3 yıl süreyle gözlemlenecek. Çalışmalara Demre Kaymakamlığı ve Demre Beled…

Türkiye’nin zirvesindeki Balık Gölü doğal yapısı korunarak turizme kazandırılacak

Ağrı'da bulunan ve yaban hayatı için önem arz eden göl çevresinde, turistler için kuş gözlem kuleleri, bungalov evler, restoranlar, kamelyalar ve ağaçlandırma yapılacak. Türkiye'nin en yüksek rakımlı gölü olan, kuşların uğrak yerlerinden Ağrı'daki Balık Gölü'nün turizmi kazandırılması amacıyla çevresinde, kuş gözlem kuleleri, bungalov evler, restoranlar, kamelyalar yapılacak, gölde tekne turu düzenlenecek.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars'ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansından (SERKA) yapılan yazılı açıklamada, SERKA Genel Sekreteri Oktay Güven ve Ağrı'nın Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir'in Balık Gölü çevresinde teknik inceleme yaptığı belirtildi.  …

Şırnakta kaçak kurbağa avına 737 bin lira ceza!

Şırnak’ın İdil ilçesinde, kaçak olarak kurbağa avladığı tespit edilen 10 kişiye, toplam 737 bin 470 lira idari para cezası kesildi. İdil ilçesinin Özbek köyü bölgesinde, yasadışı kurbağa avcılığı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şırnak Şube Müdürlüğü ekipleri ile Özbek Jandarma Karakolu ekipleri, iki ayrı noktada avcılık yapanları tespit etti. Yapılan operasyonda 10 kişi gözaltına alınırken, 407 kilo kaçak kurbağaya el konuldu. El konulan kurbağalar Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince İdil'in Dirsekli göletinde doğal yaşam ortamlarına bırakıldı. Kaçak kurbağa avcılığı yapan kişiler hakkında, 2872 sayılı kanunu kapsamında kiş…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ