Kahramanmaraşlı genç atıcıların rol modeli Safiye Sarıtürk | Av Doğa & Oltacı Dergisi TV

SON DAKİKA

Kahramanmaraşlı genç atıcıların rol modeli Safiye Sarıtürk

Bu biyografi 11 Ocak 2020 - 20:54 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

Türkiye‘de atıcılık sporuna önemli katkı sağlayan illerin başında gelen Kahramanmaraş‘ta genç sporcuların hedefi, Avrupa ve dünya rekoru kıran milli atıcı Safiye Sarıtürk gibi olmak.

Kahramanmaraş Gençlik ve Spor Müdürlüğünün il genelinde yaptığı taramalardan seçilen genç atıcılar, Hanefi Mahçiçek Stadı’nın yanındaki atış poligonunda antrenman yaparak çalışmalarını sürdürüyor.

Avrupa ve dünya rekoru kıran milli atıcı Safiye Sarıtürk gibi taramalardan seçilen sporcuların kimi 5 yıl, kimi de 5 ay önce atıcılığa başladı. Düzenli ve disiplinli şekilde antrenmanlara gelen genç yetenekler, örnek aldıkları Sarıtürk gibi Türkiye’ye madalya kazandırmak istiyor.

“Safiye gibi olmayı amaçlıyoruz”

Sporculardan Mehmet Zahit Darendeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 yıl önce acılık sporuna başladığını ve şampiyonluklarının bulunduğunu söyledi.

Önlerinde örnek bir Safiye Sarıtürk bulunduğu belirten Mehmet Zahit Darendeli, “Onun seviyesine ulaşmaya çalışıyoruz. Uluslararası şampiyonlukları olan Safiye gibi olmayı amaçlıyoruz. Önümüzde güzel bir örnek.” dedi.

Tuba Tatlı da bir yıldır bu sporla uğraştığını, “ablam” dediği Safiye Sarıtürk’ün başarılarından etkilenerek daha çok çalıştığını aktararak, “Milli atıcı olmak istiyorum. Ailem de bu sporu destekliyor. Tabi ilk başta tepki oldu ama yeteneğimi görünce desteklemeye devam ettiler.” ifadelerini kullandı.

Annesinin tavsiyesiyle atıcılık sporuna başladığını anlatan Harun Cömert de “Yaklaşık 7 aydır spor yapıyorum. Başlayınca ilgim daha da arttı. Ailemin ve hocamın desteğiyle başarılı bir sporcu olmak istiyorum.” diye konuştu.

“Kahramanmaraş bu konuda bir adım önde”

Atıcılık branşında uluslararası hakem olan Muammer Gökahmetoğlu, Kahramanmaraş’ta atıcılık sporunun, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı’nın desteğiyle çok iyi bir yerde olduğunu dile getirdi.

Her yıl taramalar yaparak sporcular seçtiklerini değinen Gökahmetoğlu, şunları kaydetti:

“Genç sporcular, atıcılık sporunun geleceği. Türkiye’de atıcılıkta Kahramanmaraş’ın yeri çok güzel. Yıllardır iyi sporcular kazandırdı. En son da Safiye Sarıtürk gibi başarılı sporcu çıkardı. İnşallah önümüzdeki yıl da olimpiyatlarda bizi ve ülkemizi temsil edecek. Genç sporcularımız da diğer olimpiyatlara hazırlayacağımız minik yavrularımız. Türkiye’de altyapıya değer veren il çok az ama Kahramanmaraş bu konuda bir adım önde.”

Milli atıcı Safiye Sarıtürk de kendisinin de genç sporcuları görünce küçüklüğünü hatırladığını söyledi.

“Onları görünce daha çok hırslanıyorum. Onlara güzel bir örnek olduğum için çok mutluyum.” diyen Safiye Sarıtürk, altyapıdan gelen çok başarılı sporcuların olduğunu, başarılar elde edeceklerine inandığın belirtti.

Genç sporculara tavsiyelerde bulunan milli sporcu, şöyle konuştu:

“Kahramanmaraş’ta her yıl tarama yapılması çok önemli. Bu sayede hep yeni sporcular kazandırılıyor. İlimizde spora destek var. Bizim branşımıza çok önem verildiğini düşünüyorum. Genç arkadaşlarımıza disipline önem vermelerini tavsiye ediyorum. Ben antrenmanlarıma bir saat önceden geliyordum. Antrenman bitmesine rağmen eve gitmek istemiyordum çünkü sporu çok seviyordum. Spora ara vermeden çalışmalarına devam etmeleri gerekiyor. Bir antrenmanı bile kaçırsalar çok şey kaybediyorlar. O yüzden antrenmanlara düzenli ve disiplinli gelmeleri gerekiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaban hayatı etkilenmeyecek

Çayırhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Burayı tünel yapmadan bölünmüş yol olarak geçebilirdik ama Nallıhan Kuş Cenneti’ni korumak için bu tüneli inşa ediyoruz” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Beypazarı-Çayırhan-Nallıhan yolundaki Çayırhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin şantiyesinde incelemelerde bulundu. Şantiye incelemesinin öncesinde Nallıhan Belediyesi ve AK Parti Nallıhan İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden Karaismailoğlu’na, AK Parti Ankara milletvekilleri Nevzat Ceylan, Orhan Yeğin, Zeynep Yıldız ve Asuman Erdoğan da eşlik etti. Karaismailoğlu, köprü ve tünelin Nallıhan'daki yaban hayatının koru…

Başta Başöğretmen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Başta Başöğretmen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun#öğretmenlergünü#24kasımöğretmenlergünü …

KKTC Avcılık Federasyonu Başkan adayı Osman Cook: “Federasyonumuzu kurumsal bir yapıya kavuşturacağız”

Avcılık Federasyonu Aralık ayı içerisinde Genel Kurul gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Avcılık Federasyonu Genel Başkanlığına adaylığını geçtiğimiz gün açıklayan Osman Cook, kurumsallığın önemine değindi. 23/11/20 09:32 2020 yılı başında düzenlenen Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’na göre tüzüğün de güncellenmesi gerektiğine vurgu yapan Cook, yasanın işlevliği ile ilgili yıl içerisinde kulüpler ile ilgili bir çok sorun yaşandığını bu yüzden tüzük güncellenmesini kulüplerle birlikte yapılacak genel yürütme kurulu ile mümkün olabileceğini belirtti. Cook, “Biz kulüplerimizle bir araya gelerek tüzükte gördüğümüz aksaklıkları hep birlikte değiştirerek ilerleyeceğiz” dedi. Cook, manifestosunda yer alan…

Erkeklerin avcı kadınların toplayıcı olduğu miti de çöküyor

Bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan ilk insan topluluklarının yiyecek arayarak yaşamlarını sürdürdükleri, topluluktaki erkeklerin avcılık yaptığına, kadınların ise toplayıcı olduğuna dair onlarca yıldır süren bir ön kabul bulunmakta. Bu tartışmalı ön kabulün nasıl ortaya çıktığına ve sonrasındaki tartışmalara burada şimdilik değinmeyeceğim. Ancak bugünden geçmişe doğru yaptığımız değerlendirmelerde, geçmişi anlama çabalarımızda, bugünkü ön yargılarımızın, konumlanış ve kabullerimizin ne kadar belirleyici olduğunun altını çizmek isterim.  Yüzlerce yıl önce yaşamış kadınların toplayıcı ve erkeklerin avcı olduğuna dair ortaya atılan “Man the Hunter” (Erkek Avcı) hipotezini altüst edecek yeni bir kanıt Güney Ame…

Corona onlara yaradı… 550 bini denizle buluştu

Bu yıl corona virüsü nedeniyle sahiller boş kalınca caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yuva ve yavru sayılarında yüzde 40 artış yaşandı. Akdeniz sahillerinde bu yıl 6 bin caretta caretta yuvasından 350 bin yavru, 3 bin 500 yeşil deniz kaplumbağası yuvasından 200 bin yavru denizle buluştu. Bu yıl corona virüsü salgını, hayatın birçok alanında olumsuz etkiler oluştururken, insan hareketliliğinin azalmasına bağlı olarak doğada ve yaban hayatında ise olumlu gelişmelere yol açtı. Corona nedeniyle ülkeler arası seyahat kısıtlamaları deniz kaplumbağalarının yuvalama dönemleri olan mayıs-temmuz arasına denk geldiği için sahiller boş kaldı. YÜZDE 40 ARTIŞ Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAM…

Yaban hayvanları için meyve tohumu ekildi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yaz aylarında aç kalan yaban hayvanları için meyve tohumu ekimi yapıldı     Sarıkamış İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Karakurt mevkiinde özellikle yaz aylarında aç kaldığı için ilçe merkezine inen yaban hayvanlarına önlem almak amacıyla meyve tohumu ekti. Etkinliğe katılan Esra Aydın, özellikle yaban hayatını düşünen ve böyle bir etkinliği yapan Sarıkamış İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti. İlçe Emniyet Müdürü Doğan Özer, yaban hayvanları için meyve tohumları ektiklerini söyledi. Özer, 'Gelecekte yaban hayvanlarının faydalanacağı, özellikle ayıların faydalanacağı orman meyvesi dikeceğiz. Çekirdekten, tohumdan toprakla buluşturacağız. İnşallah seneler sonra …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ