Türkiye'nin ilk ve tek leylek köyü olan Karacabey'e bağlı Eskikaraağaç… | Av Doğa & Oltacı Dergisi TV

SON DAKİKA

Türkiye’nin ilk ve tek leylek köyü olan Karacabey’e bağlı Eskikaraağaç…

Bu biyografi 08 Mart 2020 - 14:50 'de eklendi ve 144 views kez görüntülendi.

Eskikarağaç Leylek Köyü bahara hazır

Türkiye’nin ilk ve tek leylek köyü olan Karacabey’e bağlı Eskikaraağaç’ta, geleneksel bahar temizliği bu yıl da önceki gün belediye ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

Merdivenli araç yardımıyla leylek yuvalarına çıkan doğa dostu ekipler, yuvaya yine leylekler tarafından taşınan yabancı ve riskli materyalleri topladı. 3 yıl öne başlatılan bu çalışma sayesinde, yumurtadan çıkan leyleklerin ip ve misinalara takılıp sakat kalmasına veya telef olmasına engel olunuyor.

Avrupa Leylek Köyleri Birliği içerisinde ülkemizi temsil eden ve Bursa’nın parlayan yıldızı haline gelen Eskikaraağaç Mahallesi’nde yapılan farkındalık ve koruma çalışmaları aralıksız sürüyor.

Köyde, 3 yıldır yapılan yuva temizliği bu yıl da Karacabey Belediyesi ekiplerince titizlikle gerçekleştirildi. Merdivenli araç yardımıyla yuvalara çıkan ekipler, leylekler tarafından yuva malzemesi sanılarak yuvaya taşınan yabancı cisimleri topladı.

Leyleklerin özellikle saman balyaları, misina ve naylon poşetleri yuva malzemesi olarak kullanması, ne yazık ki yumurtadan çıkan yavrular için ölümcül bir risk oluşturmakta. Geçtiğimiz yıllarda defalarca farklı yuvalarda yaşanan yavru ölümlerine karşı harekete geçen Karacabey Belediyesi, 3 yıldır bu çalışması ile soruna kökten çözüm buldu. Karacabey Belediyesi, baharla birlikte leylekler gelmeden yuvalardan bu tarz risk oluşturan materyalleri topluyor ve riskleri gözden geçirerek minimize ediyor.

Dünyaya örnek çalışma

Yuva temizliğini bizzat yerinde inceleyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan yaptığı açıklamada, “Bizler bu çalışmayı 3 yıldır, her bahar yapıyoruz. Ve karşılığını da alıyoruz. Maalesef dere ve göl kenarına bırakılan olta artıkları, ağ ve misinalar, saman balyaları ve naylon ve plastik gibi pek çok cisim, leylek ve benzeri kuşlar tarafından yuva malzemesi olarak kullanıldığını ve bunun yavruları öldüren sonuçlara neden olduğunu, geçmişte üzücü vakalarla tecrübe etmiştik. Bununla ilgili leylek köyümüz başta olmak üzere, geniş bir alanda bu konuya dikkat çekecek çalışmalarda bulunduk ve buna devam ediyoruz. Ancak bu esnada da ekiplerimiz yuvaları tek tek temizleyerek, riski en aza indirmek için gayret göstermektedir. Ve 3 yıldır bu sebepten olan ölümleri %100 ortadan kaldırmış olduk. Bizler, bunu her yıl yavru dönemi öncesi yapıyoruz. Bununla ilgili pek çok kişi ve gruplardan olumlu tepkiler alıyoruz. Doğa severlerin bu ilgi ve alakasından da son derece memnuniyet duyuyoruz. Bu anlamlı çalışmamızın akabinde Leylek Köyünün simgesi Yaren Leylek de göçten dönerek yuvasına konmuş oldu. Ve onu merakla bekleyen kitlenin de yüzünü güldürmüş oldu. Hepimizin gözü aydın’’ dedi.

Belediye ekiplerinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade eden Eskikarağaç Muhtarı Rıdvan Çetin de katkılarından dolayı belediyeye teşekkür edip, herkese bu önemli konuda duyarlı olmaları çağrısı yaptı.

Küçük kuşlar için de ahşap yuvalar konuldu

Öte yandan, yuva temizliği için merdivenle direklere çıkan ekipler, leylek yuvalarının altını kullanan serçe vb. küçük kuşların da elektrik hatları arasında yangın çıkarma riskini ortadan kaldırmak için belediye tarafından yaptırılan ahşap kuş yuvalarına bu yıl yenilerini ekledi.

Geçen yıl yapılan kuş yuvalarının tamamının aktif halde kullanılması sonucu bu yıl, bu yuvalara yenileri eklenerek sayıları çoğaltıldı. Bu sayede serçe gibi küçük kuşların, rastgele elektrik telleri arasında girip yuva yapmasına engel olunarak, olası bir yangın riski de ortadan kaldırıldı.

Beklenen leylek Yaren temizlik sonrası yuvaya kondu

Köyün maskotu haline gelen ve Adem Amca ile kurduğu dostluk sayesinde gönülleri fetheden Yaren Leylek, bu yıl geçen yıla göre 1 hafta gecikince herkes meraklı bir bekleyiş içerisinde girmişti. Mutlu haber ise temizlik sonrası geldi.

Ekiplerin temizlik yaptığı günün akşamında eşiyle birlikte yuvasına konan Yaren Leylek, leylek köyünde vatandaşlar arasında ‘yuvasının temizlenmesini bekliyormuş’ esprisine neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaban hayatı etkilenmeyecek

Çayırhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Burayı tünel yapmadan bölünmüş yol olarak geçebilirdik ama Nallıhan Kuş Cenneti’ni korumak için bu tüneli inşa ediyoruz” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Beypazarı-Çayırhan-Nallıhan yolundaki Çayırhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin şantiyesinde incelemelerde bulundu. Şantiye incelemesinin öncesinde Nallıhan Belediyesi ve AK Parti Nallıhan İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden Karaismailoğlu’na, AK Parti Ankara milletvekilleri Nevzat Ceylan, Orhan Yeğin, Zeynep Yıldız ve Asuman Erdoğan da eşlik etti. Karaismailoğlu, köprü ve tünelin Nallıhan'daki yaban hayatının koru…

Başta Başöğretmen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Başta Başöğretmen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun#öğretmenlergünü#24kasımöğretmenlergünü …

KKTC Avcılık Federasyonu Başkan adayı Osman Cook: “Federasyonumuzu kurumsal bir yapıya kavuşturacağız”

Avcılık Federasyonu Aralık ayı içerisinde Genel Kurul gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Avcılık Federasyonu Genel Başkanlığına adaylığını geçtiğimiz gün açıklayan Osman Cook, kurumsallığın önemine değindi. 23/11/20 09:32 2020 yılı başında düzenlenen Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’na göre tüzüğün de güncellenmesi gerektiğine vurgu yapan Cook, yasanın işlevliği ile ilgili yıl içerisinde kulüpler ile ilgili bir çok sorun yaşandığını bu yüzden tüzük güncellenmesini kulüplerle birlikte yapılacak genel yürütme kurulu ile mümkün olabileceğini belirtti. Cook, “Biz kulüplerimizle bir araya gelerek tüzükte gördüğümüz aksaklıkları hep birlikte değiştirerek ilerleyeceğiz” dedi. Cook, manifestosunda yer alan…

Erkeklerin avcı kadınların toplayıcı olduğu miti de çöküyor

Bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan ilk insan topluluklarının yiyecek arayarak yaşamlarını sürdürdükleri, topluluktaki erkeklerin avcılık yaptığına, kadınların ise toplayıcı olduğuna dair onlarca yıldır süren bir ön kabul bulunmakta. Bu tartışmalı ön kabulün nasıl ortaya çıktığına ve sonrasındaki tartışmalara burada şimdilik değinmeyeceğim. Ancak bugünden geçmişe doğru yaptığımız değerlendirmelerde, geçmişi anlama çabalarımızda, bugünkü ön yargılarımızın, konumlanış ve kabullerimizin ne kadar belirleyici olduğunun altını çizmek isterim.  Yüzlerce yıl önce yaşamış kadınların toplayıcı ve erkeklerin avcı olduğuna dair ortaya atılan “Man the Hunter” (Erkek Avcı) hipotezini altüst edecek yeni bir kanıt Güney Ame…

Corona onlara yaradı… 550 bini denizle buluştu

Bu yıl corona virüsü nedeniyle sahiller boş kalınca caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yuva ve yavru sayılarında yüzde 40 artış yaşandı. Akdeniz sahillerinde bu yıl 6 bin caretta caretta yuvasından 350 bin yavru, 3 bin 500 yeşil deniz kaplumbağası yuvasından 200 bin yavru denizle buluştu. Bu yıl corona virüsü salgını, hayatın birçok alanında olumsuz etkiler oluştururken, insan hareketliliğinin azalmasına bağlı olarak doğada ve yaban hayatında ise olumlu gelişmelere yol açtı. Corona nedeniyle ülkeler arası seyahat kısıtlamaları deniz kaplumbağalarının yuvalama dönemleri olan mayıs-temmuz arasına denk geldiği için sahiller boş kaldı. YÜZDE 40 ARTIŞ Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAM…

Yaban hayvanları için meyve tohumu ekildi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yaz aylarında aç kalan yaban hayvanları için meyve tohumu ekimi yapıldı     Sarıkamış İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Karakurt mevkiinde özellikle yaz aylarında aç kaldığı için ilçe merkezine inen yaban hayvanlarına önlem almak amacıyla meyve tohumu ekti. Etkinliğe katılan Esra Aydın, özellikle yaban hayatını düşünen ve böyle bir etkinliği yapan Sarıkamış İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti. İlçe Emniyet Müdürü Doğan Özer, yaban hayvanları için meyve tohumları ektiklerini söyledi. Özer, 'Gelecekte yaban hayvanlarının faydalanacağı, özellikle ayıların faydalanacağı orman meyvesi dikeceğiz. Çekirdekten, tohumdan toprakla buluşturacağız. İnşallah seneler sonra …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ