Kamil Üçbaş Avdoğa Müzesi

“Müzeler gezmek için değil, hissetmek ve yaşamak içindir.”

Kamil Üçbaş agabeyimin anısına ithafen / OKTAY AYÇAKMAK

Canım çok yanıyor, yıllardır yazdığım bu satırlardan sonra arayıpta abim varmı bir hatamız, eksiğimiz dediğimiz ağabeyimiz, ustamız, yoldaşımız, dert ortağımız artık sonsuz avlaklarda….

Kabullenmek bir türlü içimden gelmiyor. Sanki yarım kaldım, kolum kanadım kırık, dilim damağım kurumuş, gülüşlerimiz bile yarım ve eksik kalmış, kısaca biz sensiz hiç tam olamayacağız artık benim sevgili ustam….

Ne zaman ki ilk günler geçer, etrafınızdaki onca kalabalık gider,  işte o zaman anlarsınız eksildiğinizi. Birlikte yaptığınız şeylerde artık tek başınıza kaldığınızı, bazen gidene olan sevgi öyle büyür ki, içiniz daha fazla taşıyamaz bunu.

Yazarsınız, çizersiniz, ağlarsınız ama hepsinde şunu  anlarsınız ki; ölüm geride kalanlar içindir. Gidenin, yazık, hiçbir şeyden haberi yoktur. Bir yanda söylemek isteyip de söylemediklerin olur, bir yanda da söyleyip de pişman oldukların, pek bir azı da bir yanda durur. Yaşadığın ve mutlu olup, eğlendiğin anlar  puslu bir şekilde göz önüne gelir. Ona çok yakışan tebessum ettiği bir an; fotoğraf karesi gibi gelir akla. Hissettirdigi şey ise kırgınlık ve kızgınlıkla karışık özlemdir, hasrettir. 

“Son bir kez daha sarılabilseydim sana”’dır  dökülen ağızdan…. O tebessüm eden yüzü, gözünüzün önüne gelen o kareyi, o bakışları bir kere daha görmek istemektir.

Yapamayıp daha önce de yapmadığınız için hissettiğiniz pişmanlıktır. Belki bir anınız gelir aklınıza ve gülersiniz, sonra gene buruk bir ifade oluşur. Konuşma sırasında farkında olmadan “Ona da söylerdim bunları çok kızdırırdım…” gibi aniden ağzınızdan çıkan cümlelerden sonra ne diyeceğinizi bilemediğiniz durumlar yaşarsınız.

Yazının devamı ve görselleri ile Avdoğa Dergisi Temmuz 2019 sayısında

AVDOĞA DERGİSİ TEMMUZ 2019
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım..
veya linki tıklayarak abone olunuz 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform