17.300 yaşındaki Kimberley kanguru, Avustralya’nın en eski rock sanat eseri olarak kabul edildi

Batı Avustralya’da yaban arısı yuvalarını analiz ederek tarihlenen iki metre uzunluğundaki tablo, hala orijinal yerinde bulunan en eski eserdir.

taş sanatı
Kimberley’deki (solda) 17.300 yıllık kanguru rock sanat eserinin fotoğraflarından oluşan bir montaj ve bunun illüstrasyonu (sağda). Fotoğraf: Fotoğraflar: Damien Finch İllüstrasyon: Pauline Heaney

Bilim adamları, Batı Avustralya’nın uzak Kimberley bölgesindeki bir kumtaşı kaya sığınağında bulunan bir kanguru resminin yaklaşık 17.300 yaşında olduğunu ve onu Avustralya’daki bilinen en eski kaya sanatı yaptığını doğruladılar.

Yaklaşık iki metre uzunluğundaki soluk görüntü, aşı boyası bazlı boyanın altında ve üstünde bulunan yaban arısı yuvalarını analiz eden bir radyokarbon tekniği kullanılarak tarihlendirildi.

Bir Balanggarra adamı ve bölgenin geleneksel sahibi olan Augustine Unghango, Drysdale Nehri üzerindeki kayalıklara tırmandı ve tabloyu birçok kez ziyaret etti.

Kaç yaşında olduğunu öğrendiğimde gerçekten moralimi yükseltti. Bunu yapmamız önemli ”dedi.Tören güzelliği ve atalara ait bağlantılar: Tiwi Adaları sanatı ve eserleri – resimlerleDaha fazla oku

Nature Human Behavior dergisinde Salı günü yayınlanan araştırma, hardal kangurunun Dünya bir buz çağından çıkarken ve okyanusun bugün olduğundan 100 metreden daha alçak olduğunda tamamlandığını gösteriyor.

Resmin bulunduğu yer kıyıdan yaklaşık 70 km uzakta, ancak boyandığı sırada kuzeybatıya kıyı şeridi 200 km’den daha uzaktaydı.

Araştırmanın ortak yazarı Batı Avustralya Üniversitesi’nden Dr. Sven Ouzman, Avustralya’daki birkaç kaya resminin 10.000 ila 15.000 yıl arasında olduğunu, ancak Drysdale Nehri yakınlarındaki bulgunun orijinal yerindeki en eskisi olduğunu söyledi.

“O sırada son buz çağının sonuna geliyorsunuz ve Kimberley’de gerçekten kuru ve işler zor görünüyordu. Ama yine de insanlar resim yapıyor ”dedi.

Avustralya’da eski sanatın kanıtı bulundu, ancak bunlar kaya parçaları veya pigment parçalarıydı.

Ouzman, kanguru boyayan kişi veya kişilerin, malzemeleri tedarik etmek için o sırada “ticaret ağına bağlanması gerektiğini” söyledi.

Bu yılın başlarında yayınlanan araştırma , dünyanın en eski mağara resminin Endonezya’daki Sulawesi adasında 45.000 yıllık yaşam boyu bir domuz tasviri olduğunu buldu.

Sulawesi tablosu kangurunun tarzına benzer ve Ouzman, ikisi arasında kültürel bir bağ olabileceğini söyledi.

Unghango, kanguruların kültürel açıdan önemli olduğunu ve gençlerin bir inisiyasyonun parçası olarak onları çölde takip ettiğini söyledi.

Araştırma, kaya sanatını tarihlendirmek için yaban arısı yuvalarını kullanma tekniğini geliştiren Melbourne Üniversitesi’nden jeokronolog Dr. Damien Finch tarafından yönetildi .

Araştırma için Finch ve meslektaşları, aynı bölgedeki sekiz kaya barınağında 16 tabloya baktılar ve 27 çamur eşek arısı yuvasını analiz ettiler. Finch, 2015’ten beri kanguru resminin yapıldığı yeri ziyaret ediyor.

“Bir eğimin altına giriyorsun ve orada tavanda – biraz sıkı” dedi.

Hepsini aynı anda göremezsin. Çok fazla [yaban arısı] yuvası olduğu için kendini yavaş yavaş ortaya çıkarır. Gözünüzün içine girip pigmenti almak biraz zaman alır. “

Fosilleşmiş yuvalar çoğunlukla kumdur, ancak Finch’in büyük olasılıkla yanmış spinifex otundan geldiğini söylediği odun kömürü parçacıkları da içerirler.

Araştırmacılar, bazıları tablonun altında ve bazıları yukarıda olmak üzere yuvalardaki odun kömürünü tarihleyerek, resmin tamamlanması gereken iki tarih belirleyebilirler.

Finch, niyetin en eski tabloyu bulmak değil, hayvanların ve bazen bitkilerin baskın olduğu, natüralist olarak bilinen bir kaya sanatı dönemi için tarihler biriktirmek olduğunu söyledi.

Araştırmaya fon sağlayan, kâr amacı gütmeyen Rock Art Australia’dan Cas Bennetto, keşfin “heyecan verici bir hikaye” olduğunu ancak “daha fazlası olacağını” söyledi.

Daha fazla araştırmanın Kimberley’in kaya sanatı çağını 30.000 yıldan öteye taşıyabileceğini düşünüyordu.

Bennetto, “Amacımız Avustralya’daki insan yerleşim tarihini anlamak ve bunu rock sanatı ve farklı bağlamları aracılığıyla yapıyoruz” dedi.

Daha fazla araştırma, insan figürlerinin popüler hale geldiğini gören Gwion olarak bilinen bir tarzdan daha önce gelen natüralist rock sanatı stilinin tarihlerini belirlemeyi amaçlayacak. Kaynak theguardian

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!