Burdur Gölü’nde kıyıya yakın bir alanda gaz çıkışının olduğu ve buna bağlı olarak

‘Gölden gaz çıkışı’ iddiaları sonrası inceleme!

Burdur Gölü‘nde kıyıya yakın bir alanda gaz çıkışının olduğu ve buna bağlı olarak “bir depremin meydana gelebileceği” iddiasının ardından üniversitelerden konunun uzmanı bilim insanları gölde inceleme başlattı.

'Gölden gaz çıkışı' iddiaları sonrası inceleme!
'Gölden gaz çıkışı' deprem habercisi denmişti! İnceleme yapıldı

'Gölden gaz çıkışı' deprem habercisi denmişti! İnceleme yapıldı

'Gölden gaz çıkışı' deprem habercisi denmişti! İnceleme yapıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden (MAKÜ) Deprem Araştırma ve Uzaktan Algılama merkezleri ile  jeoloji ve biyoloji bölümünden öğretim görevlileri, göl kıyısında termal  kamerayla görüntü aldı. Gölde, radyo aktivite ölçer cihazla ölçüm yapan bilim insanları, göl yüzeyinde kabarcıkların çıktığı alanda tuzluluk ve ısı ölçümü yaptı.

Burdur MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.  Dr. İskender Gülle, gazetecilere yaptığı açıklamada, göl kıyısına yakın bir  bölgede çıkan kabarcıkların ne olduğunu anlamak için incelemede bulunduklarını  söyledi.

Gülle, “İlk tespitlerimize göre kabarcıkların oldu alanda gazla  karışık su çıkışı olduğunu belirledik. Bu tür kaynaklardan Burdur Gölü kenarında  bir sürü mevcut, yıllardır gözlemlediğimiz bir durum.” ifadesini kullandı.

SDÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Erhan Şener de  yapılan ölçümlerde çok büyük bir fark olmadığına değinerek, “Alan yer altı suyu  çıkışını, boşalımını gösteriyor. Tabii bunu net bir şekilde söyleyebilmek için su  numunesi analizi yapıp göl suyuyla çıkan suyu ilişkilendirip farklarına bakmak  lazım.” diye konuştu.

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!