Buzluğa atılan balığın tadı bakın neden değişiyor

Balık tüketiminin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen yok. Ancak Türk halkı olarak anne sütünden sonra en faydalı gıda olarak gösterilen bu mucizevi gıdayı yeteri kadar tüketmiyoruz. Balığın taze yenilmesinin çok faydalı olduğunu vurgulayan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, buzluğa giren balıkta nasıl değişimler yaşandığını ve bunun sebebini açıkladı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, balığın insan sağlığı açısından kusursuz gıdalardan biri olduğunu söyledi.

Anne sütünden sonra balığın en faydalı gıda olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Gökoğlu, bu dönemde palamudun bol olduğunu belirterek, “Bu dönemde en çok palamut, hamsi yenir.

Antalya civarındakiler barbun yiyebilir. Sardalya bu mevsimde yağlı olduğu için tercih edilebilir. Karides de tercih edilebilir” dedi.

Her yaştan insan balık eti yiyebilir

‘Her yaştan insan balık eti yiyebilir’ 

Balığın kusursuz bir gıda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gökoğlu, “Toplumun balık eti tüketmesi hem kendi sağlıkları hem de çocukları açısından önemlidir.

Balık etini özellikle bebekler, yaşlı insanlar, hamile kadınlar ve herkes yiyebilir. Vatandaşlarımız bol bol balık tüketsin” diye konuştu.

Kokuyor diye balık pişirmiyoruz

‘Kokuyor’ diye balık pişirmiyoruz 

Balık tüketimi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Evlerde balık yapılırken ‘Kokuyor’ düşüncesiyle tüketimi az.

Türkiye’de yıllık balık tüketimi 6-8 kilogram arasında. İskandinav ülkelerine ve Japonya’ya baktığımız zaman bu tüketimin çok fazla olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Balık dolaba ya da buzluğa girerse ne olur

Balık dolaba ya da buzluğa girerse ne olur? 

Balığın taze tüketilmesinin daha iyi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gökoğlu, “Balık buzdolabında 1 gün kadar bekleyebilir.

Birkaç gün bekletenler var ama en sağlıklısı 1 gün bekletmek. Balığı buzluğa atabilirsiniz.

Tabii ilk aldığınız gibi olmayabilir çünkü buzda proteinlerde parçalanma oluyor.

Balığın hücre yapısı buza girip donduğu zaman değişebiliyor. Lezzetinde değişim olabilir. Balığı taze tüketmek her zaman iyi” diye konuştu.

Sahte palamut nasıl anlaşılır? Palamutu pişirmenin püf noktaları

Edremitli balıkçı Orçun Yüksel bu balığın temizlenmesinden pişirilmesine kadar püf noktalarını anlattı.

Palamut’ta bu sezon yaşanan bolluk nedeniyle vatandaşlar da bolca balık tüketirken, Edremitli balıkçı Orçun Yüksel ise, bu balığın temizlenmesinden pişirilmesine kadar dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. 

Yüksel, zengin besin değeriyle önemli bir gıda olan palamut balığının bu yıl var yılı olduğunu ve birçok kişi tarafından bolca tüketildiğini söyledi. 

Balıkçı Orçun Yüksel, “Bu yıl palamut yılı diyebiliriz. Aynı zeytinde olduğu gibi bir yıl oluyor bir yıl olmuyor. Bu sene oldukça boldu ve fiyatı da uygundu.

Balığın o günkü yakalanma durumuna göre günlük olarak fiyatlar değişiyor” dedi.

“Eşsiz bir damak tadı vardır” 

Palamut balığının genellikle ızgara olarak tercih edildiğini söyleyen Orçun Yüksel, “Gelişimini tamamlamış palamut balığı, kırmızı et tadı verir.

Besin değeri olarak da oldukça kuvvetlidir. Yağlı bir balık olduğu için de eşsiz bir damak tadı vardır.

Bu lezzeti yakalayan kişiler, balık denildiğinde palamut harici bir balığı düşünemezler.

Palamut nasıl pişirilir

Palamut nasıl pişirilir? 

Palamut balığının özellikle yapılan birkaç kesim şekli vardır. Yuvarlak olarak kesilen palamut balığı, genellikle tepsiye dizilir.

Buğulama olarak sofralarda yerini alır. Ayrıca bu şekilde ızgara ve kızartması da yapılabilir. Mangallık olarak isterseniz de fileto çıkarılabilir.

Doyurucu bir balıktır. Gelişimini tamamlamış bir palamut balığı, 2 kişiyi rahatlıkla doyurur.

Bu dönemde tavsiye ediyor ve herkesin yemesini istiyoruz” diye konuştu.

Palamutun sahtesi nasıl anlaşılır

Palamutun sahtesi nasıl anlaşılır? 

Palamut balığının farklı çeşitleri olmadığını vurgulayan Orçun Yüksel, sadece boyut ve ağırlığına göre farklı isimlerde anıldığını söyledi.

Yüksel sözlerini şu şekilde sürdürdü: 100-150 gramken mekik, yarım kiloyu aşınca palamut, 1 buçuk kiloyu aştığında torik ve zindandelen olarak devam eder.

Bu güzel balığı maddiyat açısından uyanıklık yapıp, kullanan arkadaşlar da var. Tombik denilen ton balığının yavrusu vardır.

Bu balık daha çok yüzeyde yaşadığı için kan oranı daha yüksektir.

Palamut balığına da benzer. İkisini yan yana koyduğunuzda ayırt edilmesi aslında çok kolaydır.

Tombik diye nitelendirdiğimiz balık biraz daha çekik gözlüdür. Üstünde çizgiler sanki eski yazıyla yazılmış gibidir.

Ayrıca balığı kestiğinizde çok kanlıysa, suya bıraktığınızda ya da balığı pişirirken kan salıyorsa o tombik balığıdır.

Tatsız, tuzsuz bir balıktır. Beslenme açısından yenir mi, denizden babamız çıksa yenir. Fakat, palamutla aynı lezzeti tutmaz.

Maddiyat olarak daha düşüktür ama daha çok kazanmak isteyenler palamutla eşdeğer olarak tutmaktadır.

Product added to cart
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!