Çaşır bitkisi balık yemlerinde kullanılacak!

Atatürk Üniversitesi’nde yapılan çalışma ile balıklarda çaşır yiyecek!

Erzurum Güncel- Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp ve ekibi, yaptıkları çalışma ile Erzurum’un vazgeçilmezi çaşır, ilk kez dünya literatürüne soktu. 

Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp ve ekibi, yaz aylarında ilde vazgeçilmezler arasında yer alan çaşır bitkisini, su ürünlerinde ilk kez dünya literatürüne sokmayı başardı. Erzurum’un ilçelerinde ve çevresinde yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan çaşır bitkisi, dünya literatürüne girmiş oldu. Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp ve ekibi, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği araştırmacıları yaptıkları ortak çalışmadan elde ettikleri sonuçlarla birçok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen çaşırı, su ürünleri alanında ilk defa dünya literatürüne kazandırmış oldu.

ÇAŞIR BALIK YEMLERİNDE KATKI MADDESİ OLARAK KULLANILACAK

Atatürk Üniversitesi bünyesinde yayın yapan Gazete Atatük adlı yayın organında da yayımlanan makaleye göre; Doğu Anadolu Bölgesinde ağız tadı alışkanlığından dolayı yoğun tüketilen çaşırın insan gıdası olmasının yanısıra balık yemlerinde de yem katkı maddesi olarak kullanılabileceği yapılan çalışma ile ortaya konuldu. Araştırma sonucunda çaşırın yüksek miktarda antioksidan içeriğine sahip olduğu, mineral madde yönünden de zengin olduğu, farklı analiz teknikleri kullanılarak belirlendi.Besinsel değerinin yüksek olduğu ortaya konulan çaşırın bundan sonraki çalışmalarda ambalajlı su ürünlerinin raf ömrünün uzatılmasına katkısı olup olmadığına bakılacak.

Kaynak: gazetegüncel ERZURUM

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!