DENİZEL İSTİLACI YABANCI TÜRLER GEF PROJESİ 2.YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​Önemli Denizel Biyoçeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi”nin 2. Yönlendirme Komitesi toplantısı Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı’nın katılımı ile gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ‘in de hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı, hem karasal hem de denizel biyolojik çeşitlilik kayıplarının yanı sıra ekosistem hizmetlerinde değişikliğe neden olan ve çözülmesi gereken sorunlardan birisinin de istilacı yabancı türler olduğunu söyledi.

Küreselleşme, ulaşım ve teknolojideki gelişmeler nedeniyle artan insan hareketlerinin hızıyla birlikte dünya üzerinde istilacı yabancı türlerin birçok ülke ve coğrafyada etkili olmaya devam ettiğini ifade eden Özkaldı şöyle konuştu;

“Bugün Türkiye’de balığından bitkisine, memelilerden eklembacaklılara kadar birçok istilacı yabancı tür bulunmakta ve doğal zenginliklerimiz üzerine tehdit olmaya devam etmektedir. İstilacı yabancı türlerin teşhisi, kontrol edilmesi, yayılmasının engellenmesi, üremesinin durdurulması veya ortadan kaldırması hem biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetleri açısından hem de insan sağlığı, ekonomi ve sosyal açıdan son derece önemlidir.”

Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere kamu, kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin ülkemizde sıkıntı olmaya başlayan istilacı yabancı türlerin zararlarının ortadan kaldırılması ve yayılmalarının önlenmesine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak maksadı ile projeler gerçekleştirdiğini kaydetti.

Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülmekte olan Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) desteklediği projenin yönlendirme komitesi toplantısında 2019’da yapılan çalışmalar değerlendirilirken 2020 yılında yapılacak faaliyetler ile bu yılın bütçesi görüşüldü.

Söz konusu toplantıya Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bakanlığımızın ilgili kuruluşlarından yetkililer katıldı.

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!