“Giresun Sahillerinde Balık Çiftlikleri İstemiyoruz” İmza kampanyasına duyarsız kalma…

https://www.change.org/p/greenpeece-giresun-sahillerinde-bal%C4%B1k-%C3%A7iftlikleri-istemiyoruz?signed=true

Karadeniz’in ve Giresun’un en temiz sahillerinde kurulması planlanan balık çiftlikleri için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporları hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla gerçeğe aykırı hazırlanan ÇED raporlarında deniz suyunun zamanla doğal özelliklerini kaybederek su kirliliğine neden olacağı ve buna bağlı olarak yöreye has deniz canlılarının yaşam alanlarını yok edeceğine yer verilmemektedir.

Türkiye’de kültür balıkçılığı üretiminin ve çeşitliliğinin artırılması için yapılan yatırımlarda denizlerin ve sahil şeridinin korunması hep arka plana itilmiş ve ÇED raporları bilimsellikten uzak olarak hazırlanmıştır.

Sahilimiz ve sahil turizmi açısından büyük riskler taşıyan bu girişim Giresun ve ilçelerinde istihdam ve ekonomik katkı ve kalkınma faaliyeti gibi sunularak, diğer alanlarda olduğu gibi algı operasyonu yaratılma çabası olacağı görülmektedir. Giresun’un sahip olduğu tüm değerleri, varlıkları bu şekilde talan edilirken aynı şekilde bu defa denizimiz ve sahillerimizin menfaat grupları lehine tehdit edildiği görülmektedir. Balık çiftlikleri kurulması için ÇED süreçleri başlasa da, raporlar hazırlansa da, vatandaş baskı altına alınsa da bu bölgelere bilim dışı balık çiftliği yapılmasını istemiyoruz ve buna müsaade etmeyeceğiz.

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!