İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO)’ya cevaben Avcılık ve Av, Yaban Hayatı Koruma Konfederasyonu (AYHAK) Bilim Kurulu Raporu,

10.04.2020
Avcılık ve Av, Yaban Hayatı Koruma Konfederasyonu (AYHAK) Bilim Kurulu Raporu,
09-04-2020 tarihinde Anadolu Ajansına İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO)’nun “Veterinerlerden avcılık yasaklansın talebi” başlıklı yazısına cevap olarak;
09-04-2019 tarihinde İVHO nun basına vermiş olduğu demeçte “Yaşam alanları üzerindeki tahribat ve avcılık faaliyetleri yüzünden hayvanlar üzerindeki baskı artınca corona virüsler hastalık oluşturma yeteneği kazanmakta ve semptomların ortaya çıkmasıyla da corona virüs patojenleri saçılmaktadır.” Şeklinde gerçekle bağdaşmayan talihsiz bir açıklamada bulunmuşlardır.
Türkiye’de Şubat ayı sonunda kapanan av sezonu ağustos ayının ortasına kadar altı buçuk ay süre ile kapalıdır. Ülkemizde avlanma sezonlarında avlanan memeli, kuş ve hatta balık türlerinden hiçbirisinin üzerinde avcılığın oluşturabileceği olası baskının korona virüsünün veya başka bir zoonotik hastalığın yayılmasında etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Canlıların yaşam alanlarının tahribatında, sulak alanların kurutulması ve tarım ilaçları gibi faktörler bulunurken avcılığın hedef olarak gösterilmesi son derece şaşırtıcıdır.
İVHO, yaptığı basın açıklamasında ayrıca “ bu riski önlemek için kara avcılığı, memeli ve kuş ticaretinin yasaklanması ve insanların yaban hayvanlarıyla olan kontrolsüz temasının engellenmesinin her zamankinden daha önemli hale geldiği vurgulandı”.
Burada akla gelen diğer bir soru ise; memeli ve kuş ticaretinin zaten bakanlık sorumluluğunda olduğu ve yurt dışından gelen hayvanların kontrollerinin kendi meslektaşları yani VETERİNER ler tarafından yapıldığı bilinmektedir.
T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı (2019-2023) Raporu’nda Hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların (ZOONOTİK) içerisinde özellikle de avcılık yolu ile kuşlardan insanlara geçen bir hastalıktan bahsedilmemiş ve hatta 515 sayfalık raporun içerisinde “AVCI” kelimesi sadece bir yerde geçmekte olup bu da avlanan kişiler arasında zoonotik hastalıklara karşı farkındalığın arttırılması ile ilgilidir.
Hayvanlardan ve kuşlardan direk olarak insanlara geçen bir hastalık olmasa da dolaylı yollardan bu hastalıkları taşıyıcı en önemli hayvanın sivrisinekler olduğu yine bakanlık raporunda açıkça ne net olarak belirtilmektedir.
Bakanlık raporunda belirtilen viral kökenli Zoonotik hastalıklara örnek olarak;
Türkiye’de Toksoplazmoz Epidemiyolojisi; evcil kanatlılarda %0-4 ve yırtıcı kuşlarda %0-12 seropozitiflik saptanmıştır. Ancak yetersiz çalışmalardan dolayı karşılaştırılabilir veriler üretilebilmesi pek söz konusu değildir (T.C. Sağlık Bakanlığı, 2019).
Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu (BNVE); Kuşlardan (kargalar ve güvercinler) ilk defa 1953 yılında Nil Deltasında tanımlanmıştır. Genelde mevsimsel özellik göstermekte olup yaz boyunca ve sonbaharın erken dönemlerinde görülür. Sivrisineklerin tükrük bezleri ile taşınan bir virüstür. İnsanlara sivrisineklerin sokması ile enfekte edilir (T.C. Sağlık Bakanlığı, 2019).
Kırım-Kongo kanamalı ateş virüsü (KKKAV); Kenelerden insanlara bulaşan bir hastalık olup teşhis edildiği günden günümüze kadar 528 vatandaşımız ölmüştür (T.C. Sağlık Bakanlığı, 2019). KKKAV’den gerçekleşen ölümler ülkemizde 04-10-2006 tarihinde kuş gribi (Avian İnfluenza) ilan edilene kadar, yıllık ölüm oranları ortalama 13 kişi civarında seyrederken, bu tarihten sonra birçok kümes hayvanının ve evcil kuşların katledilmesinden sonra 2008-2010 yılları arasında ortalama 55 kişiye yükselmiştir.
Ayrıca yine İVHO’nun demecinde belirttiği gibi avlanıp tüketilen hayvanlardan insanlara enfekte olan zoonozlarında yine bakanlık eylem planında hiçbir şekilde belirtilmediği ve bu söylenenlerin ortalığı karıştırmak için spekülasyondan ileri gidemeyeceği AYHAK konfederasyonumuz, AYHAK’a bağlı federasyonlarımız ve avcı derneklerimiz tarafından bilinmektedir.
Belli ki KOVIDn-19 Pandemisi nedeni ile ülkemizde zor günlerin yaşandığı şu günlerde İVHO bu gibi talihsiz yorumları ile ya kendisine yeni bir iş kapısı aramakta veya bazı kuruluşların güdümü ile ne yaptığını bilememektedir.

KAYNAK: Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı (2019-2023) Raporu 2019. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Dairesi Başkanlığı, 515 p. Ankara,

Prof.Dr. Senih YAZGAN Prof.Dr. Şağdan BAŞKAYA Prof.Dr. Alp SALMAN

Product added to cart
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!