Kırıkkale DKMP’den; AVCILARIMIZIN DİKKATİNE…

AVCILARIMIZIN DİKKATİNE…
Şube Müdürlüğümüz av koruma ve kontrol ekiplerinin yapmış oldukları kontroller esnasında; Bazı yetkisiz kişilerin avcılarımızı yanlış bilgilendirerek Canlı mühre ile avlanmanın serbest olduğu yönünde yanlış bilgilendirmeler yaptıkları anlaşılmaktadır.
4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun
Avlanma Esas ve Usulleri
Madde 6.- Avlanma, avcılık belgesi ve avlanma izni almak şartıyla, yasalarla izin verilen silâh, araç ve eğitilmiş hayvanlarla, avlanma plânlarına veya Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yapılır.
Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılamaz. Eğitilmiş hayvanlarla ve mücadele kapsamında kullanım yeri, şekli ve özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenecekler dışında kara, hava araçları ve yüzer araçlarla, ses, manyetik dalga, ışık yayan araç ve gereçler, canlı mühre, tuzak, kapan ve diğer benzeri araç, gereç ve usullerle avlanılamaz. Avda kullanımı Merkez Av Komisyonu kararı ile men edilen ses ve manyetik dalga yayan cihazlar, tuzak ve kapanlar ile benzeri araç ve gereçlerin pazar ve ticarethanelerde bulundurulması ve satışı yasaktır. Özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz.
Görüldüğü gibi canlı mühreler ile avlanmak yasak tır. Canlı mühre ile avlanmanın cezası 2020 yılı için 464 Lira olup, yakalanan canlı mührelerin mülkiyeti kamuya geçirilmektedir.
Bu bilgilendirme avcılarımızın mağdur duruma düşmemesi için yapılmıştır,

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!