Liseli Kızlar Evsizler İçin Güneş Enerjili Çadır İcat Etti

Los Angeles‘ta evsizlik oranı hızla artarken, sakinleri çözüm bulmak için uğraşıyorlar. Liseli Daniela Orozco ve arkadaşları sayıları geçen yıl %36 artan evsizlere yardım etmek istediler ancak kendileri de düşük gelirli ailelerden geldikleri için para vermek bir seçenek değildi.

Ekipten Veronica Gonzalez, “Para dışında bir şey teklif etmek istedik” dedi. Buluşlarının başlangıç noktası buydu: sırt çantasına sığabilen, katlanabilir, güneş enerjili bir çadır.

San Fernando Lisesi’ndeki bir grup öğrenci evsizlere yardım etmek için harekete geçti ve mühendislikle ilgili daha önce hiç tecrübeleri olmamasına rağmen bir sırt çantasına sığabilengüneş enerjisi ile çalışan bir çadır yaratmayı başardılar.

Genç mucitler, LA’da yaşayan düşük gelirli ailelerden gelen genç kızları teknoloji ve mühendislik alanlarını takip etmeye iten kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan DIY Girls tarafından işe alındı. DIY Girls İcra Direktörü Evelyn Gomez, projeyi yönetti ve elinden geldiğince yardım etti ancak proje başlangıç aşamasından bitiş aşamasına kadar yalnızca 12 genç kızdan oluşan ekip tarafından yürütülmüştür. Ekip, YouTube videoları ve Google aramaları yardımıyla, dikiş, kodlama ve 3D baskı karışımından çadır üretmek için bir yıl boyunca birlikte çalıştılar.

Tüm bu zor işin sonunda kızlar Lemelson-MIT programından 10 bin dolar kazandılar ve 16 Haziran’da MIT’nin genç mucitler konferansı EurekaFest’de sunum yaptılar. Düşük gelirli ailelerden gelen kızlar neredeyse bu yolculuğa çıkamıyordu ancak GoFundMe kampanyası sayesinde bağışları 18 bin doları aştı ve gidip sunumlarını yaptılar.

Topluluklarında umut veren bu genç kahramanlar bir gün yarattıkları çadırın evsiz yaşayan insanların hayatlarını iyileştirmesini umuyorlar.

Liseli Kızlar Evsizler İçin Güneş Enerjili Çadır İcat Etti
Product added to cart
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!