Mahalli Sulak Alan ve İl Avlanma Komisyonu toplandı

Mahalli Sulak Alan ve İl Avlanma Komisyonu toplandı

Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay’ın başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü DKMP Aydın Şube Müdürlüğü hizmet binasında Mahalli Sulak Alan ve İl Av Komisyonu toplantıları gerçekleştirildi.

İki oturum halinde yapılan toplantıların, sabah gerçekleştirilen İl Av Komisyonu toplantısına İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, Aydın Orman İşletme Müdürlüğü, ADÜ Veterinerlik Fakültesi, Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı, Seçilmiş Avcı Dernekleri ve EKODOSD temsilcileri katıldı. Öğleden sonra yapılan toplantıya ise Mahalli Sulak Alan Komisyonu üyeleri ve WWF – Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) temsilcisi katıldı. Her iki toplantıda alınan kararlar Merkez Av Komisyonu ve Ulusal Sulak Alan Komisyonu’na gönderildi.

YÖRE MENFAATLERİ GÖZETİLDİ

Komisyona giden raporda; Azap Gölü’nün Aydın ilinin en önemli 3 sulak alanından biri olduğu, Söke ilçesi sınırları içinde Yeşilköy ve Avşar köyleri arasında, antik Myus kentinin yanı başında, Latmos (Beşparmak) Dağları’nın kuzey batısında yer aldığı belirtilen komisyon kararında, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak ilan edilen Azap Gölü’nün Yönetim Planı; koruma-kullanma dengesi ve çevresinde yaşayan yöre insanlarının da menfaatleri gözetilerek, gelecek nesillere ulaştırılması için tüm katılımcıların ortak katkılarıyla hazırlanmıştır denildi. Tarihsel geçmişi, coğrafik yapısı, zengin biyolojik çeşitliliği, etrafında geleneksel yaşamını sürdüren köyleri ve Latmos’a uzanan yollarıyla ekoturizm için önemli fırsatlar sunmakta olduğu açıklandı.

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!