Sazan balığı yarışmasına bu yıl pandemi arası

KAMDER tarafından yapılan açıklamada 13 yıldır sürdürülen ve yoğun ilgi gören sazan balığı tutma yarışmasına pandemi nedeniyle bu yıl ara verildiği açıklandı

2005 yılında kurulan ve kısa adı KAMADER olan Kocaeli Sportif  Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği, 13 yıldır sürdürdüğü sazan balığı tutma yarışmasına bu yıl pandemi nedeniyle halkın sağlığını göz önünde bulundurarak ara verecek. KAMADER yönetiminden yapılan yazılı açıklamada “ Derneğimiz ilk günden itibaren hem yerelde hem de ülke genelinde yaptığı çalışmalar ile farkındalık yaratmış, başta ülkemizin Amatör Balıkçılık alanındaki eksik olan STK olgusunun yerleşmesine ve gelişmesine öncülük etmiş, yaptığı çalışmalar ve etkinliklerle ülke amatör balıkçığına katkı sağlamıştır.

YARIŞLAR SAPANCA’YA TAŞINMIŞTI

2006 yılında Türkiye’de dernek olarak ilk defa 30 takım  ile Kocaeli’nin İshakçılar Tahtalı Göleti’nde başladığımız  sazan balığı tutma yarışmasını gelen talepler üzerine dokuzuncu yılında Sapanca Gölü gibi vahşi bir avlağa taşımış, uluslararası standartlarda ‘Sportif Balıkçılık İçin El Ele’ sloganı ile ulusal ve uluslararası sazan ustalarını yıllarca bir araya getirmiştir. 

14. YIL SALGIN DOLAYISIYLA İPTAL

Bu yıl 14’üncüsünü gerçekleştireceğimiz ‘CARP WORS – SAPANCA LAKE 2020’ için muhtemel sektör, takım sayısı, şartname, lojistik ve bürokratik anlamda tüm hazırlıklar büyük bir heyecan ve şevkle  tamamlandı, hatta resmi web sitemizden  ön kayıtlar alındı. Bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 gerçeğini göz ardı etmeyerek temkinli davranmaya gayret ettik.

KORONOVİRÜS TEDBİRLERİ GENELGESİ

En son gelinen noktada Dünyada halen Covid-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda İç İşleri Bakanlığı, 01 Ekim tarihinde  81 İl Valiliğine ” Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. 

1 ARALIK’A KADAR ERTELENECEK

Genelgeye göre koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu‘nun önerileri doğrultusunda; bugünden itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 1 Aralık tarihine kadar ertelenecek deniliyor.

‘GÖRÜŞMELER SAĞLANDI’

Ayrıca Amatör Balıkçılık Federasyonu Bilim Kurulu ve aynı zamanda Kamader yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Yusufhan Yazır ve Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül hocalarımızın tavsiyeleri doğrultusunda, yönetim kurulumuza, üyelerimize, yarışmacı takımlarımıza ve emeği geçecek tüm gönüllü arkadaşlarımıza olan sorumluluğumuzu gözden geçirmek, içinde bulunduğumuz Covid-19 virüsü nedeniyle alınan tedbirler ve pandemi kuralları çerçevesinde yarışmayı gerçekleştirmenin riskleri hususunda yönetim olarak yeniden bir araya gelerek bir değerlendirme toplantısı yaptık.  Daha sonra Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü, Hıfzı Sıhha Kurulu üyeleri, İl Kültür Müdürlüğü, Federasyon Başkanlığı gibi ilimizin önde gelen sağlık ve toplu organizasyon düzenleyen kurum başkanları ile görüşmeler yaptık.

‘13 YILDIR ARALIKSIZ SÜZDÜRÜYORUZ’

Sonuç olarak organizasyonumuzu; Covid-19 salgının yayılmasında ve bulaşmasında, başta yarışmacı takımlarımızın sağlığı olmak üzere ilçe protokolümüzün, üyelerimizin, yönetim kurulumuzun, hakem ve görevlilerimizin, Eşme halkının ve ilçe halkımızın hem kendilerinin hem ailelerinin sağlığını düşünerek 13 yıldır aralıksız sürdürülen yarışmamıza bu yıl ara verme kararı aldık. Konu ile ilgili başta ön kayıt yaptıran 25 takımdaki yarışmacılarımızdan ve bize destek olan özel sektör ve kamu kurumlarımızdan ve üyelerimizden anlayış ve sağduyu bekler, inşallah bu salgını atlatıp önümüzdeki yıl yarışmamıza kaldığı yerden en güzel şekilde devam etmeyi temenni ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak cagdaskocaeli

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!