“Sürek avının domuz sürülerine herhangi bir etkisi olmadı.”

İlimizin bütün ilçelerinde görülen ve sayıları gün geçtikçe artan yaban domuzları çiftçilerin korkulu rüyası olmaya başladı. Zaman zaman anayollara da sürüler halinde çıkan yaban domuzları trafik kazalarına da yol açarak can ve mal kaybına sebep oluyor

İlimiz Genelinde Yaban Domuzu Sirkülasyonunun Artması Çiftçileri Korkutmaya Başladı

İlimizin bütün ilçelerinde görülen ve sayıları gün geçtikçe artan yaban domuzları çiftçilerin korkulu rüyası olmaya başladı. Zaman zaman anayollara da sürüler halinde çıkan yaban domuzları trafik kazalarına da yol açarak can ve mal kaybına sebep oluyor

Ziraat Odası Başkanları Avcı dernekleri birlikte hareket ederek sürek avı başlatmak için hazırlıklara başlarken, Domuzsavar satışlarının da arttığı kaydedildi. Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kılınç yaptığı açıklamada diğer ilçedeki oda başkanlarıyla görüşüp durum değerlendirmeleri yapacaklarını söyledi. Kılınç açıklamasının devamında ise; “Yapılacak değerlendirme sonrasında ise alınacak karar doğrultusunda sürek avı yapma taleplerini Doğa Koruma Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü ve Tarım Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine ileteceğiz. Avcı dernekleriyle de görüşüp ortak bir çalışma yürütmeyi planlıyoruz. Gerekirse de Malatya genelinde eşzamanlı olarak sürek evi düzenleme talebinde de bulunabiliriz” şeklinde görüşlerini ifade etti.

TOHMA BOYUNU MEKAN TUTTULAR

Yazıhan özelinde ise konuyu değerlendiren Yunus Kılınç; “Tohma boyundaki sazlıklarda üreyen ve çoğalan yaban domuzları özellikle geçen yıl mısırlarda slaç ekimlerinde çok ciddi zararlara neden oldu.  Yazıhan özelinde ise Tohma boyunu mekan tutan ve buradaki sazlıklarda yaşayan yaban domuzları Yazıhan’da Slaç üretimine zarar vermeleri nedeniyle üreticiler mısır ekmemeye başladılar. Bu da yakında bölgemizde yem sıkıntısına neden olabilecek duruma geldi” diye konuştu.

TİGEM İLE BİRLİKTE MÜCADELE ETTİK

Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz,  İlçelerinde Sultansuyu çevresinde yoğun bir domuz sirkülasyonu olduğunu vurgulayarak ; “Geçen yıl TİGEM Müdürlüğü ile işbirliği yaparak bölgede sürek avı yapıldı. Bu çalışma kısmen başarılı oldu. Ama baraj ve çevresi ile tohma boyunda yoğun bir domuz sürüleri olduğu bildirildi. Mücadele hem biyolojik, hem de sürek Sürek avı şeklinde devam etmeli” dedi.

HER GEÇEN GÜN ÇOĞALIYORLAR

Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslanürk, bölgedeki ciddi bir oranda yaban domuzu olduğunu ifade ederek; “İlçemizde çok sayıda yaban domuzu var. Genel anlamda tarım ürünlerine zarar veriyor. Özellikle nohut, fasulye, mısır gibi ürünlere çok zarar veriyorlar. Bu hayvanların her geçen gün popülistesi artıyor. Geçtiğimiz yıllarda devlet bunlara mücadele için çok miktarda kurt arazilere bıraktı fakat yine de çözüm olmuyor. Daha fazla üremeden çözüm bulunması gerekiyor”  dedi.

BÜTÜN BÖLGELERİMİZDE GÖRÜLÜYORLAR

Bağ ve Bahçelerimizi Kurtaramıyoruz diyen Arapgir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şafak  ise ilçenin bütün bölgelerinde yaban domuzlarının sürüler halinde görüldüğünü vurgulayarak; “Bu mevsimde bağ ve bahçelere zarar veriyorlar. İleriki aylarda da özellikle nohutlara sebzelere en çokta üzüm bağlarına zarar verecekler. Çözüm sürek avı diye düşünüyorum” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

KURTLARLA ÜREMELERİ DENGEDE TUTULABİLİR

Darende Ziraat Odası Başkanı Vedat Ali Kaya “Yaban domuzlarının en çık sıkıntıyı ve en büyük zararı tohma boyundaki çiftçilerimize veriyor” diyerek, bölgedeki sazlıkların bu hayvanların üremesi için ideal bir ortam oluşturduğunun altını çizdi. Kaya; “ Buralarda sazlık bulup üremede sıkıntı çekmiyorlar. Hayvancılık yapanlar mısır, pancar ekemez oldu. Domuzlar çiftçimizin kayısının alt dallarını döküp çekirdeğini yiyor.  Sergen zamanı sergenlere girip çekirdeğini yerken daha fazlasını eziyor. Çiftçilerimiz ne ekse sulama yaptığı zaman oraları sürüp ekimlere zarar vermekteler.  Yani çiftçinin baş hasarlısı diyebiliriz. Bazen sürek avına gidiliyor. Ama düzenli değil. Kış mevsimi sık sık düzenli av yapılırsa azaltılabilir. Bunlar bir batında 17 18 yavru yapıyorlar ve senede iki yavru dönemleri oluyor. Yani üremesi çok hızlı. Kurtlar bunları dengede tutar çünkü arkada kalan yavruları yakalayıp azaltır. Yani çiftçinin tam bir baş belası diyebiliriz. Bir an önce önlem alınmalı.”

ÖNEMLİ ORANDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık ise sürülerin ilçenin bütün bölgelerinde görüldüğünü hatırlatarak, Doğanşehirli Avcıların zaman zaman sürek avı düzenleyerek popülasyonu azaltmak konusunda destek verdiklerini söyledi. Tanışık konuyla ilgili olarak da; “Son yıllarda Yaban domuzu önemli oranda armaya başladı. Daha çok dere boylarında, kırsal alanlarda sazlıklarda yaşıyorlar. Erkenek, Sürgü başta olmak üzere  Günedoğru, Kadılı, Gövdeli Kapıdere güzergahında, Diğer yandan Polat, Polatdere, Suçatı , Dedeyazı Karaterzi bölgelerinde sıkça görülüyor. Ekili alanlara zarar veren domuzların en çok tercih ettikleri yerler ise kayısı sergenleri oluyor. Tarlada çalışan çiftçileri de korkutan sütüler düzenlenen sürek avlarına rağmen günden güne artıyor.  Bir an evvel organize bir sürek avı düzenlenmeli” dedi.

TOHMA HAVZASINDA BİR ŞEY BIRAKMADILAR

Kuluncak Ziraat Odası Başkanı Hasan Yıldırım ise ilçesindeki konuyu şu şekilde özetledi. “Domuz; ilçemizin hemen hemen her tarafında ürünlerimize zarar vermekte. Tohma havzasında , kayısı , elma , dut , meyve fidanları , sebze gibi ürünlere ; dağlık bölgelerde arpa , nohut gibi ürünlere zarar vermektedir. Kayısı ağaçlarının alt dallarını kırmakta ve meyvelerine büyük zarar vermekte, kayısı kurutma alanlarına serilen kayısıları ezmekte, yeni dikilen meyve fidanlarını kökünden koparmaktadır. Tohma vadisinde bulunan en değerli topraklara, patetes, silajlık mısır sebze ekilemez hale geldi. Çiftçilerimiz dağlık alanda nohut, mercimek gibi baklagillerin ekimini bıraktı.”

TARIM BAKANIMIZA KONUYU İLETTİM

Oda Başkanı Hasan Yıldırım; “ Bu yıl Şubat ayında Ankara’da Tarım Bakanı yardımcısı Hadi beyle yaptığımız toplantıda, domuz zararıyla ilgili konuyu ben gündeme getirdim. Çiftçilerimize tarım alanlarının çitle çevrilmesine hibe desteği verilmesi gerektiğini belirttim ve en değerli topraklarda domuz yüzünden üretim yapamaz hale geldiğimizi dile getirdim, Hadi bey’ de konuyla ilgili çalışma yaptıklarını belirtti fakat henüz bir gelişme olmadı.” Şeklinde konuştu.

SÜREK AVI ETKİLİ OLMADI

Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın ise Yabandomuzlarının Hem Pütürge hem de Doğanyol ilçelerinde görüldüğünü, ekili dikili alanlara zarar verdiğini ve sürü halinde gezdikleri için çiftçileri de korkuttuğunun altınız çizdi. Ayaydın açıklamasında ise şu bilgileri paylaştı. “Bu hayvanlar Özellikle Kış aylarında ilk etapta Şiro Çayı Bölgemizdeki mahallelerimizdeki meyve ağaçlarımıza zarar vermektedir.  Ekinlerimize tarlalarımıza zarar veren sürüler karların erimesiyle birlikte Pütürge’nin yüksek rakamlarındaki mahallelerinde de aynı şekilde çiftçilerimizin ekinlerine zarar vermektedirler. Bu yüzden Hem Pütürge’de hem de Doğanyol’da çiftçilerimiz Bu yüzden Mısır fasulye nohut gibi ürünleri ekememektedir. Geçtiğimiz yıl Pütürge ilçemizde sürek avı yapıldığı fakat yapılan Sürek avının domuz sürülerine Herhangi bir etkisi olmadı.”  Dedi.

YILDA 2 DEFA YAVRULUYORLAR

Çünkü bu hayvanlar senede iki sefer doğurdukları ve her seferinde düzinelerce doğurdukları için yaban domuzlarının Pütürge ve Doğanyol bölgesinde her sene hızlı bir şekilde artış gösterdiği ve bunun da çiftçilerimize büyük oranda zarar verdiği görülmektedir. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte koordineli olarak çalışmaktayız en çok zarar gören mahallelerimiz Tespit edilip buna göre bir program uygulamaya konulacaktır.”

kaynak sonsöz A.Vahap Kaygusuz- Baran Katılmış 

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!