Tolga Pamir, ‘Açık Deniz’ hayalinin kitabını yazdı

Tolga Pamir, ‘Açık Deniz’ hayalinin kitabını yazdı

“Açık Deniz” hayalini gerçekleştirmek için 15 yıl önce Fransa’ya giden ve bu güne kadar devler liginde bir Türk yelkenci olarak önemli yol kat eden Tolga Ekrem Pamir öyküsünü kitaba döktü.

“Sıra dışı bir Türk denizcisinin Atlantik aşırı sıradan hikayesi”ni anlatan “Kırmızı Mavi Kova” Naviga Yayınları’ndan çıktı ve raflardaki yerini aldı.İstanbul Tuzla’da 7 yaşında tanıştığı yelkenciliği yaşamının bir parçası haline getiren Tolga Ekrem Pamir“hayalini gerçekleştirmek” için 30 yaşında aldığı ani bir kararla Fransa’ya taşındı. Dilinikültürünügünlük hayatını hiç bilmediği bu ülkede denizciliği kendisine meslek olarak seçti.

Türkiye’de fazla tanınmayan solo açık yelken yarışçılığı konusunda ilk adımını Mini sınıfında attı ve uzun bir hazırlık dönemi sonrasında MiniTransat‘a katıldı. Ardından Figaro sınıfına geçti ve seçkin açık deniz yarışçıları arasında üç yıl boyunca Türkiye’yi temsil etti.

Şimdi ise “hayalinin uç noktası” olan IMOCA 60 sınıfına geçti. Hedefinde dünyanın en zorlu solo açık deniz mücadelesi olan Vendee Globe ile okyanuslara açılmak var.Geçen bu süre içinde yaşadıklarınıduygularını birçok hayalpereste ışık tutması inancı ile “Kırmızı Mavi Kova” adını verdiği kitabında topladı.


“SEN ANNENİN KARNINDAYKEN…”

Pamir, kitabına oğlu Doa’ya bir seslenişle başlıyor:

“Bir Çin atasözüymüş, ‘Ne hayal kurduğunu iyi düşün, gerçek olabilir” diyor ve ekliyor:

“Benimki de böyle bir hikaye işte. Sen annenin karnındayken, ben hayalimin ilk etabını gerçekleştirmekle meşguldüm. İnternet sayfalarından ya da okuduklarımdam kalbime dolan, hiç yoktan var olan bu hayal, bana işte bu muhteşem hikayeyi armağan etti.”     

Dünyaca ünlü yelkenci Eric Tabarly‘nin, “hayat umutlardan yaratılır” sözünden ilham alan Pamir’in bu güne kadar karada ve denizde kat ettiği yolu kitaplaştırdığı “Kırmızı Mavi Kova”Naviga Yayınları Deniz Serisi’nin 30’uncu kitabı oldu.  


Kitap adı:  Kırmızı Mavi Kova
Yazar adı:  Tolga Ekrem Pamir
Çizer:  François Denis
Editörler:  Tuba Noyan, Ayşegül Bakış
Yayınevi:  Naviga Yayınları
 Kategori:  Deniz Kitapları
Türü:  Biyografi, macera 
   Sayfa sayısı:  232
Kağıt:  1. Hamur 
Ebat:  16.5×23 cm
Baskı Tarihi:  1 Aralık 2019
ISBN-10:  6056863158
ISBN-13:  978-6056863158
Fiyat:  72,00 TL + KDV
Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!