“ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK KOORDİNASYON KURULU 1. TOPLANTISI”

“ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK KOORDİNASYON KURULU 1. TOPLANTISI” ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​Genel Müdürlüğümüz tarafından sekretarya hizmetleri yürütülen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu’nun ilk toplantısı Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli başkanlığındaAnkara’da yapıldı.

Genel Müdürümüz İsmail Üzmez’in yanı sıra kurulu oluşturan diğer kurum temsilcilerinin de katıldığı toplantıda kurulun çalışma usul ve esaslarına yönelik yönetmelik taslağı görüşülerek, alt kurul başkanlıkları belirlendi.

“Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı” 2022 yılının son çeyreğinde ülkemizde düzenlenecek olup 2022-2024 yılları arasında Sözleşme dönem başkanlığı ülkemiz tarafından yürütülecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi odak noktalığı ve ulusal koordinasyon hizmetleri yürütülmektedir.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi  ile  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli başkanlığında küresel biyoçeşitlilik gündemindeki gelişmelerin takibi, biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilir bir şekilde ekonomiye kazandırılması, Sözleşmenin ve dönem başkanlığının etkin  olarak  yürütülmesi  amacıyla  Ulusal  Biyolojik  Çeşitlilik  Koordinasyon  Kurulu kuruldu.

 Böyle geniş katılımlı bir sürecin işletilmesi, biyolojik çeşitliliğimiz açısından çok önemli bir milat niteliğinde olup, aynı zamanda ülkemizin biyolojik çeşitliliğine verdiği büyük önemi de ortaya koymaktadır.

Koordinasyon Kurulu; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Orman Mühendisleri Odası Başkanlığı’nın temsile yetkili üst düzey üyelerinden oluşuyor.

Product added to cart
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!