Yaban domuzu zararlarına karşı çiftçilerin çaresizliği

çiftçiler çaresiz kaldı

Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, yaptığı açıklamada il genelinde özellikle orman köylerinde ekili tarım alanlarına domuz sürülerinin zarar verdiğini belirterek, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda adeta bir sel baskını yada dolunun verdiği zarar kadar çiftçiye zarar verdiğini vurguladı.

İLİMİZ GENELİNDE SÜREK AVINA MÜSAMAHA GÖSTERİLMELİDİR

İl Genelinde sürek avına müsemma gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Açıkgöz, şunları kaydetti: “Yozgat’ımız tarım ve hayvancılık şehridir. Coğrafi konumu itibariyle tarım alanı bakımından büyük bir bölgeyi kapsamaktadır. İlçelerimizde, beldelerimizde ve köylerimizde ekonomi tarıma dayalıdır. Tarımın zarar görmesi demek bölge ekonomimizin zarar görmesi demektir. Şuan ekili hububat alanlarına domuzlar zarar vermeye başladığını görüyoruz. Bu durum şimdi buğday, yazın mısır, nohut, mercimek derken çiftçimizin ürünlerine büyük oranda zarar veriyor. Bu yüzden başta Sayın Valimiz olmak üzere ilgili kurumlarımızın il genelinde domuzlara karşı yapılacak sürek avına müsemma göstermesini istiyoruz. Aksi takdirde tarım alanlarında domuzların verdiği zararlarla daha fazla karşılaşma durumu ortaya çıkacaktır. Bu yüzden şimdiden gerekli tedbirlerimizi almak istiyoruz.”

Çiftçilerin bu yöndeki şikayetlerin arttığını dile getiren Başkan Açıkgöz, Yaban domuzu zararlarına karşı çiftçilerin çaresiz kaldığını ifade etti. Açıkgöz, “İlimizde eskiden sürek avları yapılırdı ve domuzlara karşı ciddi bir mücadele içerisine girilirdi. Fakat son yıllarda bu sürek avları yapılmamasından dolayı domuz sayılarında oldukça fazla bir artış yaşandığını gözlemliyoruz. Özellikle orman köylerimizde ekili tarım alanları domuz sürülerinden dolayı büyük zararlar görmektedir. Biz sürek avı konusunda ilgili kurumlarımızla yaptığımız girişimlerde pek bir netice alamıyoruz. Çünkü prosedürü yerine getirmek için İl Tarım Orman Müdürlüğü, Çevre Orman Müdürlüğü derken baya uzun uğraş veriyoruz. Sürek avı yapılamayınca da domuzların üremesi ve çoğalması kolaylaşıyor ve ekili tarım alanları daha fazla zarar görüyor.” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERİMİZ BAZI GECELER TARLALARINDA NÖBET TUTMAK ZORUNDA KALIYOR

Çiftçilerin tarlalarında bazı geceler nöbet tutmak zorunda kaldığını söyleyen Açıkgöz, “Çiftçilerimiz ürünlerini yaban domuzlardan korumak için bazı geceler nöbet tutmak zorunda kalıyor. Bu da aslında çare olmuyor çünkü çiftçimiz her gece tarlasını bekleyemez. Gündüz tarlalarda çalışan çiftçileimiz her gece nöbet tutma imkanı olmuyor. Çiftçinin gece arazide olmadığını gören domuzlar, gelip ürünlere zarara veriyor. Tarlaların yanı sıra bahçelere de giriyorlar. Mısır, buğday, sebze, meyve ne bulurlarsa yiyorlar. Tehlike sadece orman köyleri için geçerli değil diğer köylerimizin birçoğunda bu sıkıntı yaşanıyor. Çiftçimizin bir yıllık emeği bir gecede yok olabiliyor. O yüzden av sezonu dışında yasak olan yaban domuz avının biz Yozgat’ımız genelinde sürek avı için izin verilmesini yetkililerimizden istiyoruz.” diye konuştu. Öte yandan Yerköy İlçesi ile komşu olan Çiçekdağı sınırında bir sürücünün yolda karşıdan karşıya geçen kalabalık domuz sürüsünü cep telefonu kamerası ile çekerek sosyal paylaşım sayfasından paylaşması bölgede bahsedilen kadar domuz varlığının olduğunu gösteriyor.

Product added to cart

Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına habere ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..

Bi Tık Yeter…!